Forslag til GF 2026
Indkomne forslag til GF 2026
Forslag 1:
Forslag om ændring af dele af Frederiksberg Boldklubs love
Forslag er fremsat af bestyrelsen til Frederiksberg Boldklubs ordinære generalforsamling den 5. februar 2026.
Vi skriver 2026 og der er blandt andet formuleringer i klubbens love, der ikke er nutidige og ej heller stemmer overens med daglig praksis. Dette er i forslaget opdateret – fx detaljer som automatisk kortbetaling for kontingentet og hvorledes man melder sig ud.
Ydermere stiller bestyrelsen forslag om at følgende ændres:
- Indsættelse af information om bestyrelsessuppleanters valg og rolle.
- Den eksterne revisor udpeges af bestyrelsen, og de interne revisorer vælges på generalforsamlingen.
- Skriftlig afstemning på generalforsamlingen, hvis det ønskes.
Læs forslaget her
Tekstforklaring:
Forslag er udformet så man på en nem måde kan se hvad der er rettet. Tekst der står med sort, er nuværende ordlyd i de nuværende vedtægter, der bliver stående uforandret. Tekst der er farvet med streg under, er ny tekst som foreslås indsat. Tekst der er farvet, men gennemstreget, foreslås slettet.
Forslag 2:
I ovenstående forslag behandles alle afsnit som ét samlet forslag med undtagelse af forslaget fra §5 "Generalforsamlingen", omhandlende sidste afsnits tekst om stemmeberettigelse for medlemmer under 15 år samt brugen af fuldmagter.
Forslag er fremsat af bestyrelsen til Frederiksberg Boldklubs ordinære generalforsamling den 5. februar 2026.
Bestyrelsen stiller forslag om at følgende ændres:
- Alle medlemmer har stemmeret. For medlemmer under 15 år udøves stemmeretten af en forældremyndighedsindehaver eller en værge.
- Fuldmagter kan kun afgives og anvendes af medlemmer, der fyldt 18 år.
Nuværende tekst:
Alle medlemmer er berettiget til at overvære og udtale sig på generalforsamlingen. Stemmeberettigede er alle aktive og passive medlemmer som er fyldt 15 år og som har været medlem i mindst 3 måneder før generalforsamlingen. For medlemmer under 15 år er forældremyndighedsindehaveren berettiget til at give møde på generalforsamlingen med taleret. Medlemmer i kontingentrestance er ikke stemmeberettigede. Der kan stemmes med fuldmagt. Fuldmagten forevises og registreres ved indgangen før generalforsamlingen påbegyndes. Der udleveres maksimalt 3 fuldmagter pr. stemmeberettiget medlem, således at det fremmødte medlem maksimalt kan have 4 stemmer.
Forslag til ny tekst:
Alle medlemmer og/eller deres forældremyndighedsindehaver eller værge er berettiget til at overvære og udtale sig på generalforsamlingen.
Stemmeberettigede er alle aktive og passive medlemmer, som har været medlem i mindst tre sammenhængende måneder op til generalforsamlingens afholdelse. For medlemmer under 15 år gælder, at stemmeretten kun kan udøves af en forældremyndighedsindehaver eller en værge, der ikke behøver at være medlem.
Medlemmer i kontingentrestance er ikke stemmeberettigede.
Der kan stemmes med fuldmagt. Fuldmagten forevises og registreres ved indgangen før generalforsamlingen påbegyndes. Der kan anvendes maksimalt tre fuldmagter pr. stemmeberettigede, så det fremmødte medlem maksimalt kan have fire stemmer. Kun medlemmer, der er fyldt 18 år, kan afgive og anvende fuldmagt(er).
Forslag 3:
Forslag om ændring af Frederiksberg Boldklubs kontingentregulativ
Forslag er fremsat af bestyrelsen til Frederiksberg Boldklubs ordinære generalforsamling den 5. februar 2026.
Forslag om kontingentstigning på 100 kroner for alle medlemmer med undtagelse af tumlingespillere samt præcisering af kontingentfrihed hvis man er forældretræner.
Motivation:
Alting bliver desværre dyrere og dyrere, så bestyrelsen anser det for nødvendigt at foreslå en kontingentstigning på 100 kroner om året.
Forslag til nyt kontingentregulativ for Frederiksberg Boldklub
(Nuværende kontingentregulativ kan læses nederst her)
Ændringer er markeret med gult.
Ved indmeldelse betales et indmeldelsesgebyr på 200,00 kr. før eller samtidig med betalingen af medlemskabets første kontingent.
Alle aktive medlemmer 4-12 år skal betale 700,00 kr. i forbindelse med indmeldelsen for en beklædnings- og udstyrspakke. Indholdet af pakken besluttes af bestyrelsen.
Standardkontingent for alle klubbens aktive medlemmer:
- Børne- og ungdomsmedlemmer (4-18 årige): 3.000 kr. om året
- Seniormedlemmer (+18 år): 2.700 kr. om året
Kontingentet betales forud af to perioder:
For perioden den 1.3 – 31.7 betales halvdelen af det årlige kontingent
For perioden den 1.8 – 28.2 betales halvdelen af det årlige kontingent
Der gives rabat på kontingentet til udvalgte medlemsgrupper efter følgende model:
|
MEDLEMSGRUPPE |
STANDARDKONTINGENT |
RABAT |
|
UNGDOM: |
||
|
0-4 år: (Tumlinger) |
2.600 kr. |
|
|
4-18 år: |
3.000 kr. |
|
|
SENIOR: |
||
|
Alle åbne hold: |
2.700 kr. |
|
|
Lukkede hold der træner: |
2.700 kr. |
800 kr. |
|
Lukkede hold der ikke træner: |
2.700 kr. |
1.200 kr. |
|
ØVRIGE: |
||
|
Passive medlemmer |
600 kr. |
|
|
Motionsfodbold |
600 kr. |
|
|
|
|
|
|
Administrationsgebyr pr. betaling |
10 kr. |
|
(Læser du fra en Smartphone, skal du holde telefonen vandret for at se den fulde tekst / alle tal)
Medlemmerne skal indbetale kontingent til klubben via automatisk kortbetaling. Har et medlem ikke betalt kontingent senest 8 dage efter betalingsfristen, har bestyrelsen mulighed for at pålægge et rykkergebyr på kr. 50,00. Ydermere er medlemmet uberettiget til at deltage i kamp og træning, hvorfor man spærres herfor ligesom man kan miste eventuelle tillidserhverv.
Herefter kan bestyrelsen vælge ved skriftlig meddelelse til medlemmet, at såfremt medlemmet senest den næste 1. i måneden, ikke har betalt hele kontingentrestancen, har bestyrelsen mulighed for at overdrage det skyldige beløb til inddrivelse via inkasso. Ligeledes betragtes medlemmet som udmeldt af klubben. Medlemmet kan dog ikke få overført sit spillercertifikat til en eventuel ny klub, før restancen er betalt.
Ved langvarig sygdom kan et medlem, ved henvendelse til administrationen eller bestyrelsen, efter dennes skøn, helt eller delvis fritages for betaling af kontingent.
Medlemmer, der påtager sig at virke som ledere eller trænere i klubben og ikke modtager honorar, godtgørelse eller vederlag, er kontingentfri i den, eller de halvårlige perioder, hvor de deltager. Ligeledes er børn, hvis forældre påtager sig rollen som forældretræner, kontingentfri.
Passive medlemmer har ikke ret til at dyrke boldspil i klubben, men er i alle andre klubforhold ligestillede med aktive medlemmer.
Ovenstående kontingentregulativ er oprindelig vedtaget på Frederiksberg Boldklubs generalforsamling den 31. maj. 2001, og med de seneste ændringer på klubbens generalforsamling den 6. februar 2025 i den foreliggende form.
Forslag 4:
Forslag til ændring af Frederiksberg Boldklubs kontingentregulativ
Forslag er fremsat af bestyrelsen til Frederiksberg Boldklubs ordinære generalforsamling den 5. februar 2026.
Forslag om kontingentnedsættelse på 100 kroner for tumlingespillere
Standardkontingent for alle klubbens aktive medlemmer:
- Tumlinge (0-3 årige): 2.500 kr. om året
Motivation:
Bestyrelsen foreslår at nedsætte det årlige kontingent med 100 kroner for tumlingespillerne (0-3 år). Nedsættelsen skal ske, fordi tumlingene kun har en ugentlig aktivitet, som fokuserer på leg, motorik og bevægelse. De deltager ikke i stævner og kampe og benytter heller ikke baneplads på hverdage (de træner lørdage morgener).
Forslag 5:
Forslag om tilføjelse til Frederiksberg Boldklubs kontingentregulativ
Forslag er fremsat af bestyrelsen til Frederiksberg Boldklubs ordinære generalforsamling den 5. februar 2026.
Forslag om indeksregulering fra 2027
Standardkontingentet indeksreguleres en gang om året baseret på nettoprisindekset og implementeres 1.3. efter følgende model:
(nuværende kontingent x nyt indeks) / gammelt indeks = nyt standardkontingent
Standardkontingentet reguleres kun i intervaller på 50 kroner ad gangen (se nedenstående eksempel):
År 1: Indekseret beløb 30 kroner = INGEN REGULERING
År 2: Indekseret beløb 60 kroner = REGULERING 50 KRONER
Såfremt standardkontingentet ikke reguleres i år 1, vil indekseringen i år 2 være baseret på de 2 foregående år.
Motivation:
Bestyrelsen foreslår at genindføre den årlige indeksregulering af kontingentet. Motiveringen er, at Frederiksberg Boldklub har en række forskellige faste omkostninger så som løn, husleje, el/vand/varme og abonnementer, som alle sammen bliver reguleret hen over tid. For ikke at udhule vores økonomi ønsker vi en fast reguleringsmekanisme for standardkontingentet.
Forslag 6:
Bestyrelsen har modtaget nedenstående forslag, som man støtter op om:
Tilføjelse til kontingentregulativet
Forslag stillet af medlem Mathilde Jakobsen til Frederiksberg Boldklubs ordinære generalforsamling den 5. februar 2026
Tilføjes til afsnittet om seniorer:
Studerende, der spiller på åbne seniorhold, kan få samme rabat som spillere på lukkede seniorhold der træner, hvis de forud for kontingentopkrævningen, fremsender dokumentation for igangværende studie. Bestyrelsen fastlægger de nærmere retningslinjer herfor.
Motivation:
Kære bestyrelse
Jeg spiller på FB’s kvindeseniorhold og fremsender hermed et forslag, som vi ønsker behandlet på den kommende generalforsamling.
Vi foreslår, at der indføres studierabat på det halvårlige kontingent for alle åbne seniorhold i FB. Mere specifikt foreslår vi den samme rabat, som de lukkede seniorhold der træner, har fået.
|
|
1/3 - 31/7 |
1/8 - 28/2 |
|
Senior: Åbne 11:11-holds-spillere |
1.300,00 |
1.300,00 |
|
Senior: Lukkede holds spillere der træner |
900,00 |
900,00 |
Det nuværende høje kontingentniveau i FB udgør for mange studerende en væsentlig økonomisk byrde. Dette gælder både spillere på gymnasiale uddannelser og på videregående uddannelser. Ved at indføre studierabat kan vi mindske risikoen for, at studerende bliver nødt til at vælge fodbolden fra grundet økonomiske bekymringer. Dermed kan vi sikre, at flere unge og studerende holder fast i fodbolden, selv når der sker mange andre ting i deres liv. Samtidig vil en studierabat gøre FB mere attraktiv for nye unge spillere og styrke klubbens position som en inkluderende og studievenlig fodboldklub.
På forhånd tak for at tage forslaget op til behandling.
Med venlig hilsen
Mathilde Jakobsen
Det bliver den på generalforsamlingen valgte dirigent der udvælger den endelige rækkefølge af de fremsatte forslag