Sejr over naboerne bringer 2. HS på rekordstor pointhøst i Serie 1


Fredag aften spillede FB's 2. hold sæsonens næstsidste kamp - og denne gang var det mod de gode naboer fra
FA 2000, der ligesom FB har haft et flot efterår med mange gode resultater.

Klasseforskellen mellem de to klubbers 2. hold blev dog tydeligt demonstreret på kunstbane 1, hvor FB kunne trække sig ud af kampen som vindere med hele 4-0 efter 1-0 ved pausen på en scoring af den tidligere 1. holds-spiller Mikkel Iversen.

De sidste 45 minutter var spil til ét mål og det blev til yderligere tre scoringer ved henholdsvis Mikkel Iversen, Thomas Nielsen på straffespark samt ved Tommy Christiansen. Dermed er FB også sikker på at vinde Serie 1 P3, efter et fantastisk efterår med sejre i 10 ud af de 12 kampe. Kun kampene mod B1903 og Brønshøj endte med pointtab og bedriften vil kun blive endnu større hvis 2. holdet kan afslutte sæsonen på lørdag ude mod BK Frem's 2. hold - en kamp der afvikles i Valby IP kl. 14.00. En sejr her vil give FB en rekordstor pointhøst på 35 point i 13 kampe, selvom pointrekorden allerede er nået med de nuværende 32 point.

Se den aktuelle stilling her

Kampen mod Brønshøj endte fortjent 2-2, mens FB burde have taget sejren mod B1903, en kamp der endte uden scoringer. Heldige var man også i Vanløse hvor det blev til en 4-3 sejr efter en kamp som retmæssigt nok burde være endt 4-4. Resten af kampene har været en decideret formsag - og ingen tvivl om at FB sammen med Brønshøj, B1903, Vanløse og Fremad Amager må være blandt favoritterne til foråret, når det gælder muligheden for oprykning til Københavnsserien.

Man ved dog aldrig hvilke hold de øvrige 2. hold stiller med, det kan ændre sig fra halvsæson til halvsæson, men nogenlunde fast ligger det at FB's trup forbliver rimelig intakt - og nye prøvespillere skal kontakte træner Peter Jensen inden den 1. februar 2012 på tlf. nummer 60 66 31 97.

Der er god kamp om pladserne med stor bredde på holdet og efter 16 kampe i træk uden nederlag, så skærpes kampen hele tiden yderligere. Seneste nederlag var den 20. maj mod Fremad Amager, så det er et yderst beundringsværdigt 2011 som 2. holdet har haft, på trods af den glippede oprykning i foråret.





Share