FB sluttede 2011 af med uafgjort mod Frederikssund IK
Trods en føring på 2-0 var det måske i sidste ende FB der skulle være mest tilfredse med uafgjort i sæsonens sidste kamp inden den lange vinterpause. Et decimeret FB-hold som ovenpå 0-5 blamagen i Avedøre skulle forsøge en genrejsning - så ud til at lykkes i 1. halvleg - men desværre udviklede 2. halvleg sigi en mere negativ retning, hvor FB kom under pres både på banen og mentalt da de fik udvist Mike Hansen ved stillingen 2-2.

_____________________________
Kampfakta:
FB - Frederikssund IK 2-2 (2-0)
1-0 Lars B. Hansen (3. min)
2-0 Patrick Böiken (44. min)
2-1 Nicklas B. Kristensen (54. min)
2-2 Martin Hansen (65. min)
Rødt kort: Mike Hansen, FB (69. min), Christian Andreasen, FIK (74. min)
Tilskuere: 124
_____________________________
FB's startopstilling:
Ulrik Thomsen
Mike Hansen Orhan Özbek Nabi Dogan Malte Meier Carlsen
Newroz Dogan Peter Bærenholdt (C)
Lasse Glenstrup Patrick Hørbye
Patrick Böiken
Lars B. Hansen
Bænken: Andreas Espersen, Rasmus Christensen og Carsten Norup
FB startede kampen som lyn og torden i assistenttræner Jeppe Brun Svenssons afskedskamp. Allerede i det 3. minut kom FB på 1-0, efter et godt rush op af højrekanten fra Mike Hansen afsluttet med et strålende indlæg til Lars B. Hansen der kontrollerede bolden på smukkeste vis med en vending og derefter en stensikker afslutning ind i netmaskerne bag målmand Christoffer Haagh. Det var Hansens 5. sæsonscoring og en vigtig spiller i de resterende 13 kampe i foråret.
Gæsterne burde dog have svaret hurtigt igen allerede minuttet efter: bolden blev sparket mod mål og keeper Ulrik Thomsen fik pareret men formåede ikke at holde den og af uforklarlige årsager lykkedes det for en FIK'er at sparke nedfaldsbolden forbi mål fremfor i mål.
Ellers var det en 1. halvleg der bølgede meget frem og tilbage. Frederikssund havde en del muligheder, ligesom Lars B. Hansen i det 22. spilleminut drev gæk med fire FIK-spillere, men han måtte se sin afslutning blokeret.
Kort før pausen kom hjemmeholdet på 2-0. Igen var Lars B. Hansen ophavsmand, da han fik ekspederet bolden
videre ind til en helt fri Patrick Böiken der nemt kunne heade bolden i nettet og dermed udbygge føringen.

En hårdtarbejdende Patrick Böiken bragte FB foran 2-0
De hvidklædte Frederikssund-spillere kom anderledes aggressive ud til de sidste 45 minutter. De fik ret hurtigt lagt et pres på FB. Man så et hjemmehold som begyndte at miste bolden stort hver eneste gang de havde den og derfor var det ikke underligt at gæsterne fik reduceret i det 54. minut, da en dum fejlaflevering fra Lars B. Hansen satte et FIK-angreb i gang og hvor de fik spillet sig igennem FB-forsvaret inden Nicklas B. Kristensen fik afsluttet fladt forbi Ulrik Thomsen til 2-1.
Bare 11 minutter senere kom udligningen så, da Frederikssunds Martin Hansen efter et hjørnespark fik udlignet.
Tidligere i kampen havde Mike Hansen modtaget et gult kort og da han i det 69. minut kom for voldsomt ind i en tackling vidste man godt at det røde kort røg op af dommer Benjamin Leanders lomme og dermed var FB for alvor presset med 10 mod 11 og netop havde formøblet en 2-0 føring. FB'erne tog dog udfordringen op og kæmpede bravt imod - og da Frederikssunds Christian Andreasen allerede 5 minutter efter FB's udvisning modtog sit 2. gule kort og dermed tidligt i bad, så var det igen status quo og resten af kampen forløb uden den store dramatik med to trætte hold som nok begge er glade for at sæsonen nu er ovre og man i ro og mag kan forberede sig mod forårets afgørende kampe.
FB overvintrer på en fornuftig 7. plads i tabellen med 18 point i de 13 kampe. Dog er der kun tre point ned til stregen hvor Fredensborg ligger med 15 point på rækkens 11. plads. Omvendt så er der også kun 8 point op til en oprykningsplads - så det kan gå begge veje til foråret.
Se tabellen, læs statistikker og alt omkring 1. herresenior her

FB's Mike Hansen så dobbelt-gult og dermed rødt kort


