FB møder topholdet Avedøre IF

Efter 0-0 på Bornholm i forårspremieren er det nu tid til årets første hjemmekamp. Der har gennem de seneste par uger været tvivl om hvor kampen skulle afvikles, da FB's normale hjemmebane Frederiksberg IP ikke har set alt for god ud - men onsdag blev det afgjort at banen er god nok til fodboldspil og derfor fløjter hoveddommer Morten Skov op som planlagt i morgen kl. 15.00.
Avedøre IF der tilhører den absolutte top i Danmarksseriens Pulje 1, kommer med en frisk og flot sejr i sæson-
åbningen mod Fremad Amager, som hjemme på Avedøre Stadion nærmest blev udspillet med 3-1. Sejren bragte morgendagens gæster op på siden af Birkerød på rækkens 1. plads - så det er bestemt en vanskelig modstander
der gæster FB.
Avedøres sæson har hidtil givet dem 30 point i 14 kampe og første kamp i efterårsturneringen gav da også trænertemaet gevaldig hovedpine, efter at være blevet udspillet og til dels udstillet med en lussing på hele 5-1.
Til kampen lørdag stiller Avedøres cheftræner Jan Christensen med følgende 14 spillere:
Tonny Brogaard
Toke Svendsen
Niklas Myhrmann
Jimi Larsen
Casper Lauridsen
Mikkel Christensen
Kenneth Ploug (C)
Kenni Olsen
Thomas Petersen
Patrick Nordahl
Nassor Salim
Jesper Fosgaard
Jesper Hansen
Søren Fisker
Avedøre har Christian Larsen i karantæne og Kasper Klausen er skadet, men ellers en stærk 14 mandstrup.
FB's trup er ændret på 3 pladser i forhold til opgøret mod NB Bornholm. Lars Hansen, Peter Bærenholdt og Newroz Dogan sæsondebuterer, hvilket så har kostet Lasse Glenstrup og Andreas "Andy" Espersen en tur ned på 2. holdet som fredag aften møder GVI på Kunstbane 1. Foday Fofanah er blevet skadet i forhold til opgøret på Solskinsøen.
Mike Hansen er fortsat i karantæne og Rasmus Christensen måtte forlade tirsdagens træning med en fiberskade.
FB's trup til kampen mod Avedøre ser således ud:
Lasse Krogh
Rickie W. Rasmussen
Søren Gram Madsen
Kaspar Christiansen
Oliver Lund
Nabi Dogan
Janus Raun
Newroz Dogan
Rasmus Lucht (C)
Niclas Tüchsen
Peter Bærenholdt
Jesper Liu
Nicolaj Harms
Lars Hansen
Assitenttræner Jeppe Brun Svensson siger følgende om opgøret mod Avedøre:
-Ingen tvivl om at Avedøre, selv uden Kasper Klausen - er et voldsomt godt hold og at vi får kamp til stregen i bestræbelserne på at hente alle 3 point. Jeg synes dog vi selv startede ok på Bornholm og i forhold til den kamp er vores offensiv blevet en tand stærkere til kampen mod Avedøre. Vi stiller med en superstærk bænk, som forhåbentlig undervejs kan gøre en forskel og i det hele taget har vi en stærk trup, hvor stærke spillere slet ikke er udtaget - så vi er fortrøstningsfulde til morgendagens opgør.

Kom og støt FB's 1. hold kl. 15.00. Entréen lyder på kr. 40 for voksne og kr. 20 for børn og pensionister.
Er man frisk kan man ligeså godt lægge vejen forbi Kunstbane 1 på Jens Jessens Vej allerede kl. 13.00 hvor
1. damer i Københavnsserien sæsondebuterer mod Hvidovre IF. Her er der naturligvis gratis adgang.
Læs mere om FB's 1. hold og Danmarksseriens Kreds 1 her