Fredag aften afholdte ungdomsafdelingen den årlige julefrokost for dens mange frivillige trænere og ledere.
I lighed med de øvrige år, startede julefrokosten på 1. sal med et gæsteforedrag og i år var det den tidligere top-
træner og nuværende U17 talenttræner i HB Køge, 62 årige Ole Mørk der gæstede mødelokalet og varmede fint op under den store skare af fremmødte ungdomstrænere.
Efter godt halvanden times god underholdning med masser af ankedoter og fortællinger om Ole Mørks spiller- og trænerkarriere, gik forsamlingen i caféen hvor den fri bar åbnede kl. 19. Julefrokosten på buffeten bestod af det traditionelle danske julebord med både sild, flæskesteg og ris á la mande, naturligvis med dertilhørende mandel-
gave, som i år gik til 00-hvid træneren Rasmus Eriksen.
Netop den fri bar gav god anledning for rigtig mange til at blive hængende i flere timer og først lang tid efter midnat forlod den sidste mand caféen og festen fortsatte ud i det københavnske natteliv.
Dagen derpå var der ikke den store tvivl om at det var sjovere dagen før - som det kan ses på den udvalgte billedserie herunder.
Ungdomsudvalget takker alle de fremmødte for en herlig aften, ligesom man generelt takker alle klubbens ungdomstrænere for endnu en pragtpræstation gennem hele 2010.