Jørgen Andersen hædret med Emil Sørensen Prisen
På generalforsamlingen torsdag aften skulle bestyrelsen igen overrække Emil Sørensen Prisen til et medlem af FB, der har ydet en storslået indsats i årevis. Emil Sørensen sad selv på diverse ledelsesposter, herunder formands-
posten i mere end 40 år fra starten af 40'erne og til et godt stykke ind i 80'erne.
Hæderen gik i år til FB's kasserer Jørgen Andersen, der vel nok er den nulevende person der kommer nærmest Emil Sørensens mangeårige stykke frivillige arbejde i FB. Mere end 26 år i bestyrelsen er det blevet til for den 55 årige Jørgen Andersen, som foruden et kæmpe stykke arbejde på alverdens fronter i FB, mest er kendt for sin solide indsats omkring økonomien, som gør at indtægter og udgifter år efter år balancerer fint i det samlede regnskab.
Ved kåringen gik bestyrelsen bag om Jørgen Andersens ryg og tildelte ham prisen - for som administrationsleder Martin Busk redegjorde for i sin tale på generalforsamlingen, så er det med at hædre folk mens man har dem iblandt sig, fremfor at vente til en dag hvor de pludselig ikke længere er blandt os.
Foreløbig er der dog ingen udsigter til - trods rygter om at hans kone Annette har forsøgt at overtale ham til et stop ligesom forsamlingen havde muligheden for at smide ham på porten da han var på valg i år - at han forlader
FB og heldigvis for det, da Jørgen Andersen er dagligdagens omdrejningspunkt i klubben med ansvaret for både økonomien og klubhuset samt seniorafdelingens banefordeler og kampfordeler.
Jørgen Andersen er foruden sin flair for tal også kendt for altid at have en mening om alt. Ikke blot meninger, men meninger med substans, således at han får samtlige andre af klubbens frivillige til at tænke med begge hjernehalvdele og dermed ikke forhaste en beslutning før den er gennemtænkt.
Bestyrelsen ønsker Jørgen Andersen et stort tillykke med den velfortjente pris.
