Jørgen Andersen tildelt FIU's Ærestegn
Torsdag aften blev FB's mangeårige bestyrelsesmedlem og kasserer, Jørgen Andersen hædret på Frederiksberg Idræts-Unions årlige repræsentantskabsmøde i Frederksberg Hallen.
Jørgen Andersen fik tildelt FIU's Ærestegn, som man kan opnå som anerkendelse fra FIU's bestyrelse, hvis man har udført en påskønnelsesværdig indsats til gavn for FIU eller en af FIU's foreninger, herunder skal karakteren og omfanget tages i betragtning ligesom den udførte indsats skal have en tidsmæssig dimension.
Altsammen krav som Jørgen Andersen til fulde opfylder for at modtage det flotte emblem.

FIU's bestyrelsesmedlem, Benny Jacobsen kom i sin tale til Jørgen Andersen ind på følgende:
"Jørgen Andersen har gennem årene som formand for FIU's fodboldudvalg, gjort en ihærdig indsats for at fodboldklubberne på Frederiksberg med de trange pladsforhold, trods alt har været nogenlunde tilfredse med tildelingerne på anlæggene. Det er et svært formandsskab, som aldrig tilfredsstiller alle klubberne helt, men det er lykkes for Jørgen Andersen med diplomati og forståelse, at gøre klubberne nogenlunde tilfredse. - Derudover har Jørgen Andersen gennem det meste af 30 år siddet i FB's bestyrelse og brugt utrolig mange timer på sin klub. Han er ligeledes valgt ind i KBU's Turnerings- og disciplinærudvalg, ligesom han er valgt til DBU-Turnering af Danmarksserieklubberne. - Jørgen Andersen er også ansvarlige for banefordelingen i seniorafdelingen i FB, ligesom han er kampfordeler for selvsamme, så det var uden tøven, at FIU's bestyrelse valgte at tildele FIU's Ærestegn til Jørgen Andersen".
En tydelig både rørt og rundt på gulvet Jørgen Andersen modtog herefter FIU's forgyldte emblem og en stor buket blomster, som Fru Annette nok nyder godt af derhjemme dagen derpå.
Som om det var ikke nok, blev Jørgen Andersen på gårsdagens repræsentantskabsmøde valgt ind i FIU's Idrætsudvalg, som er det øverst ansvarlige udvalg med alle øvrige udvalg under sig.
FB's øvrige bestyrelse ønsker Jørgen Andersen et kæmpe tillykke med FIU's Ærestegn.

