Flot fremmøde til Pigeafdelingens Sommerafslutning
Søndag den 20. juni afholdt Pigeafdelingen den årlige sommerafslutning for alle pigespillere i FB.
Omkring 150 piger, forældre og søskende mødte op ved klubhuset kl. 12.30, og kl. 13.10 gik ca. 80 piger og 30 søskende fra U9 til U18 årgangene, igang med at spille.
Pigerne blev fordelt på 10 jævnbyrdige hold med spillere fra alle årgangene, samt de søskende der gerne ville deltage. Holdene, der var fordelt i to puljer, skulle dyste mod hinanden i kampe af 12 minutters varighed. De to puljevindere skulle derefter til sidst dyste mod hinanden i finalen.
Pigerne gik til den fra første fløjt, og der blev givet fuld gas i alle kampe. Som et ekstra lille ”krydderi” til kampene talte en scoring af U9 eller U10 spillere for to mål – en detalje som flere hold forstod at udnytte. På trods af banernes tvivlsomme tilstand viste pigerne masser af god fodbold og flotte detaljer, og der blev scoret mange virkelig flotte mål.
Desværre valgte moder natur at blande sig i arrangementet, og cirke midtvejs måtte spillet afbrydes i 30 minutter pga. en solid sommerbyge.
Efter regnvejrspausen, som blev brugt på hotdogs og VM-fodbold i caféen, blev kampene sat i gang igen. Desværre havde pausen gjort at nogle af pigerne og deres forældre var ”lusket” hjem så da kampene skulle i gang igen manglede nogle af holdene spillere. Heldigvis fandt pigerne selv ud af at låne spillere til de hold der manglede, og kampene kunne fortsætte med uformindsket styrke.
Finalen blev et meget tæt opgør mellem Manchester United og Chelsea, og til sidst trak United sig sejrrigt ud af kampen med en fortjent 1–0 sejr.
Sideløbende med pigernes kampe dystede FB Over-the-hill, FC Passé, Røde Falmet Stjerne og Dynamo Dengang om retten til at kalde sig bedste voksenhold. Denne del af turneringen var dog, helt som forventet, fuldstændig blottet for spænding, idet trænerne, uden på noget tidspunkt at spille sig ud, eller runde 100 pulsslag i minuttet, nærmest spadserede en stensikker turneringssejr i hus.
Arrangementet sluttede af med at piger, forældre og søskende hyggede sig og spiste sammen. Café FB havde tændt op for grillen og sørgede for at alle fik et velfortjent måltid inden fodboldferien for alvor kunne gå i gang.
Herunder kan man se en masse gode billeder fra den succesfulde dag.
God sommerferie til alle. På gensyn til august.




















