Endnu en klassespiller skifter til FB
Tidligere 1. divisionsspiller forstærker FB's DS-hold
Ovenpå nyheden om at målslugeren Lars Hansen vender tilbage i FB-trøjen efter et ophold i 2. division hos HIK - så forstærkes FB-angrebet yderligere til den kommende sæson, i det man har fået tilgang af den 21 årige Nicolaj Harms, der skifter til FB efter en halvsæson hos naboerne fra FA 2000.

Inden sit skifte ind til Frederiksberg, spillede Harms også en halvsæson i BGA, men det helt store gennembrud kom i Hvidovre I.F. hvor FB's nuværende cheftræner, Jimmy Brinksby havde ham som ungdomsspiller - inden han blev forfremmet til 1. holdet i 1. division, for hvem han spillede cirka 35 kampe for.
Harms kan spille alle de offensive pladser på banen og befinder sig bedst i rollen som hængende angriber. Han er, når han er fit og i kampform, garant for mål, hvilket han senest beviste i FA 2000, hvor han nærmest scorede i hver kamp han deltog i.
Med tilgangen af både Lars Hansen og Nicolaj Harms, ser det ud til at FB har fået løst deres angrebsproblem - det er ihvertfald begge to spillere med masser af mål i støvlerne. De to suppleres helt fremme af nytilkomne Foday Fofanah, der i testkampene har vist lovende takter og scoret nærmest efter behag. Desuden kan man håbe på at Jesper Liu kan fremvise de samme målscoringsevner som mod slutningen af foråret - så FB hele tiden har 4 skarpe angribere at spille ud med. Forårets førstevalg på angrebsposten, Brian Skov Henriksen er desværre blevet langtidsskadet i sit ene knæ og er ude hele efteråret.