Lørdag den 23. februar tog FBs 1.herresenior imod Allerød FK fra Danmarksserien.
FB stillede op uden et par profiler, men det ser heldigvis sådan ud i år, at det ikke får betydning for holdet hvis der mangler et par stamspillere. Man er stort set garderet på alle pladser.

Dagen var rigtig kold ikke mindst på grund af en strid blæst på tværs af banen, men alligevel blev der til tider vist fint spil fra begge sider. Lad det være sagt med det samme. Det var ikke en træningskamp der vil gå over i historien for sin store underholdningsværdi.

De 2 hold stod for godt til hinanden til at det blev et målrigt opgør. Efter en målløs 1. halvleg hvor der ikke blev produceret de store chancer til nogle af holdene, blev der lidt mere underholdning i 2. halvleg.
De 2 forsvar stod simpelthen for godt og lukkede af for angriberne. Men trods det lykkedes det alligevel Allerød at bringe sig foran efter ca. 10 minutters spil af 2.halvleg på et glimrende skud som ikke levnede Jakob i målet nogen chance.

Herefter overtog FB det meste af spillet og fik lagt et pres på Allerøds forsvar og efter ca. ½ times spil af 2.halvleg udlignede Tony Vasquez til 1-1 på et glimrende mål hvor han med en lille skudfinte satte sin direkte modstander af og placerede bolden ved den modsatte stolpe. 
Efter udligningen var det som om begge hold var tilfredse med resultatet og der skete ikke det helt store i det sidste kvarter.


Jesper Duus (spillende ass.træner i aktion)

../th

Share