Vejle BK har udtaget holdet til onsdagens pokalbrag

Vejle Boldklubs cheftræner, Mats Gren, har udtaget de 14 spillere der i morgen drager til Frederiksberg for at spille pokalkamp mod FB i Ekstra Bladet Cup.
Han må se bort fra solide kendte navne som Brian Priske og Martin Borre der begge døjer med skader, ligesom Brian Nielsen der er langtidsskadet. Derudover får Eduardo Delani en pause, hvilket betyder at unge kræfter får chancen i stedet for. Dog eksisterer der fortsat en del kendte ansigter i Vejle-truppen, deriblandt målmand Jimmy Nielsen og midtbanespilleren Allan Gaarde.
Vejles trup ser således ud:
01. Jimmy Nielsen
06. Steffen Kielstrup
08. Edu Silva
10. Adeshina Lawal
13. Martin Pedersen
16. Allan Olesen
18. Adda Djeziri
20. Valentino Lai
26. Allan Gaarde
28. Ibrahim Salou
34. Azer Busuladic
43. Brian Pedersen
49. Jonas Halling
50. Marc Pedersen
Mats Gren siger følgende om kampen:
- Det er en kamp, som vi skal vinde, men vi må ikke gå ind til kampen og tro, at vi har vundet på forhånd. Vi skal søge målchancerne og forsøge at afgøre kampen i første halvleg.
- Jeg forventer, at de spillere, som får chancen i morgen, griber den.
- Jeg vil se mere bevægelse fra spillerne, ligesom vi skal blive meget bedre i vores indløb. Mod Lyngby kommer vi til utroligt mange indlæg, men vi skaber ikke en eneste målchance ud af dem, fordi vores indløb er for dårlige. Vi kommer ikke nok i boksen. Det skal vi have lavet om på.


